Közösképviselő - Közösképviselés - Közöskepviselet - Közösképviselőm

Mert mi a lakóparkok jövőjét képviseljük. Mi a lakóparkokat képviseljük, család tagjaként dolgozunk, és „családtagnak" is érezzük magunkat a lakóparkokban. Mi alakítjuk a lakóparkok jövőjét. Kapcsolat: +36 30 555 4367

Új építésű lakások jótállása

 

 

 


 

 

 

Kérdése van, tegye fel itt

 

 

 

email: kozoskepviselo.rr@gmail.com

 

 

 


 

 

 

Újépítésű ingatlanokra vonatkozó garanciális szabványok

 

 

 

A 2003. december 5-e után kötött építési szerződésekre, illetve szerződés hiányában az ezt követően megkezdett építési-szerelési munkákra vonatkozó kötelező jótállás szabályait a 181/2003. (XI. 5.) Kormányrendelet tartalmazza, a korábbi előírásokat a 3/1987. (X. 24.) MT rendelet határozza meg.Mindkét jogszabály egységes abban, hogy csak az új lakásokhoz, épületekhez rendel jótállási kötelezettséget, a felújításokhoz, renoválásokhoz nem.

 

 

 

Kötelező jótállás vonatkozik:

 

 

 

1.) az újonnan épített lakásoknak és lakóépületeknek a 181/2003. (XI. 5.) Kormányrendelet mellékleteiben felsorolt épületszerkezeteire, valamint a kiszolgáló helyiségeire és részeire;

 

 

 

2.) a lakás- és épület-berendezések esetében csak azok beépítésére, illetve beszerelésére;

 

 

 

3.) meghatározott lakás- és épület-berendezésekre (pl. tűzhely, főzőlap, redőny, a lakás elektromos vezetékeihez tartozó kapcsolók és csatlakozóaljak, a lakást szolgáló szellőztető berendezés és a klímaberendezés, a háztartásban keletkező hulladék gyűjtésére szolgáló berendezés) esetében magára a berendezésre is, ha azok a lakás alkotórészének minősülnek.

 

 

 

Új szabály, hogy jótállási jogokat lehet gyakorolni az épület szigetelésére és külső vakolására, a garázsra és a teremgarázsra, valamint az elektromos vezetékekhez tartozó kapcsolók, csatlakozóaljak és a klímaberendezés beszerelésére, beépítésére is. A jótállás mindkét jogszabály szerint az építési szerződéssel építési-szerelési munka elvégzésére kötelezettséget vállaló személyt, építési szerződés hiányában pedig az építési-szerelési munka tényleges elvégzőjét (vállalkozó) terheli.

 

 

 

Ajótállás időtartama továbbra is 3 év, amelyet az átadás-átvételi eljárás befejezésének időpontjától kell számítani.A jótállási jogokat érvényesítheti: 1.) a lakás (lakóépület) tulajdonosa,

 

 

 

2.) a tulajdonba adásig pedig a megrendelő a vállalkozóval vagy az általa javításra kijelölt szervezettel szemben (a régi jogszabály szerint a lakás, lakóépület kezelője is jogosult volt erre).

 

 

 

A jótállási igényt a kibővített tartalmú jótállási jeggyel lehet érvényesíteni, amelyet a vállalkozó köteles lakásonként külön-külön kiállítani, és azt az átadás-átvételi eljárás során a jogosultnak átadni.

 

 

 

A vállalkozónak külön jótállási szabályzatot nem kell készítenie.

 

 

 

A javító és karbantartó szolgáltatások kötelező jótállása a legkevésbé ismert jogszabályi jótállást az egyes javító-karbantartó szolgáltatásokra vonatkozóan a 249/2004. (VIII. 27.) Korm. rendelet határozza meg. A kormányrendelet 2004. szeptember 1-jén lépett hatályba, és a 16/1976. (VI. 4.) MT rendeletet váltotta fel (vagyis az augusztus 31-ig megkötött szerződésekre még az MT rendeletet kell alkalmazni).

 

 

 

A jogszabály az alábbi szolgáltatásokra állapít meg kötelező jótállást, de csak abban az esetben, ha a szolgáltatás - az általános forgalmi adót és az anyagköltséget is magában foglaló - díja meghaladja a húszezer forintot:

 

 

 

1.) lakás-karbantartási és javítási szolgáltatások,

 

 

 

2.) háztartási gépek és készülékek javítása,

 

 

 

3.) barkács és kerti szerszámok javítása,

 

 

 

4.) személygépkocsik, motorkerékpárok karbantartása és javítása,

 

 

 

5.) audiovizuális, fotó-optikai és információfeldolgozási berendezések javítása,

 

 

 

6.) gyógyászati segédeszközök javítása,

 

 

 

7.) telefon- és telefax-berendezések javítása,

 

 

 

8.) hangszerek javítása,

 

 

 

9.) órák javítása.

 

 

 

A vállalkozó megteheti, hogy alacsonyabb javítási díj, vagy a jogszabályban fel nem sorolt termékek javítása, szerelése után is jótállást vállal, azonban a rendeletben foglaltaknál a fogyasztóra nézve kedvezőtlenebb jótállási feltételeket nem állapíthat meg.

 

 

 

Abban az esetben nincs jótállási kötelezettség, ha a javító-karbantartó szolgáltatást a szolgáltatás tárgyát képező dologra vonatkozó szavatosság vagy jótállás alapján teljesítették.

 

 

 

A jótállás időtartama: hat hónap.A jótállási határidő a szolgáltatás elvégzése után a dolognak a fogyasztó vagy megbízottja részére való átadásával, vagy - ha az üzembe helyezést a vállalkozó végzi - az üzembe helyezés napjával kezdődik.

 

 

 

A vállalkozó köteles a fogyasztónak a szolgáltatás díjának átvételekor, legkésőbb a dolognak a fogyasztó vagy megbízottja részére történő átadásakor - külön kérés nélkül - jótállási jegyet átadni.

 

 

 

A jótállási jegyen fel kell tüntetni:

 

 

 

1.) a vállalkozó nevét és címét;

 

 

 

2.) az elvégzett munkát, a felhasznált alkatrészeket, anyagokat;

 

 

 

3.) a szolgáltatás díját;

 

 

 

4.) a fogyasztót a jótállás alapján megillető jogokat, azok érvényesíthetőségének feltételeit és határidejét;

 

 

 

5.) a dolog, fogyasztó részére történő visszaadásának időpontját, továbbá személygépkocsi és motorkerékpár esetében a kilométeróra állását.

 

 

 

A fogyasztó jótállási igényét a jótállási jeggyel érvényesítheti, de akkor is van a szolgáltatásra jótállás, ha a jótállási jegyet szabálytalan állították ki, vagy azt nem adták át fogyasztónak.

 

 

 

A vállalkozó a fogyasztó jótállási igényéről jegyzőkönyvet köteles felvenni, amelyben rögzíti:

 

 

 

1.) a fogyasztó nevét, címét,

 

 

 

2.) a fogyasztó által érvényesíteni kívánt igényt,

 

 

 

3.) az elvégzett javító-karbantartó szolgáltatás megnevezését, díját,

 

 

 

4.) a dolog átadása vagy az üzembe helyezés időpontját,

 

 

 

5.) a hiba bejelentésének időpontját,

 

 

 

6.) a hiba leírását, a kifogás rendezésének módját.

 

 

 

Ha a kifogás rendezésének módja a fogyasztó igényétől eltér, ennek indokolását is le kell írni a jegyzőkönyvben. A vállalkozó köteles átadni a jegyzőkönyv másolatát

 

 

 


 Kérdése van, tegye fel itt

 

 email:kozoskepvisell.rr@gmail.com

 

 tel: +36 30 555 4367+36 30 555 4367

 

 


 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 10
Heti: 68
Havi: 518
Össz.: 154 658

Látogatottság növelés
Oldal: Űj építésű jótállása
Közösképviselő - Közösképviselés - Közöskepviselet - Közösképviselőm - © 2008 - 2024 - kozoskepviselok.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »