Energetikai tanúsítvány
email: kozoskepviselo.rr@gmail.com
1. Energetikai tanúsítvány Mikortól, kikre vonatkozik?
2009. január 1-jétől minden új épület és állami középület esetében kötelező az energetikai tanúsítás. Meglévő épületek bérbeadásakor vagy eladásakor a tanúsítás elkészíttetése 2011-ig önkéntes, 2012. január 1-jétől kötelező. Tehát, ha egy állampolgár úgy használja az ingatlanát, mint ahogy az elmúlt 20 évben, akkor továbbra sem lesz szüksége ilyen igazolásra.
2. Mit mutat az igazolás?
A tanúsítás az épület tényleges energiafelhasználását hasonlítja egy ugyanolyan alakú, méretű és rendeltetésű - a követelményeknek megfelelő - épület energiafogyasztásához. Ehhez viszonyítva sorolja az „A"-tól „I"-ig terjedő minőségi osztályba, és tesz javaslatot az esetleges korszerűsítésére. A követelményeknek megfelelő átlagos energiafelhasználású épület „C" osztályzatot kap. A legkedvezőbb „A+" kategória a legkedvezőtlenebb az „I"kategória. Vezérelv, hogy a tanúsítványt az épület egészére kell kiállítani, de lehet lakásonként is.
A tanúsítványban üzemeltetési, illetve korszerűsítési tanácsokat is adnak a tulajdonosoknak, amelyek megvalósításával csökkenhet az energiafogyasztás és csökkenhet a rezsiköltség.
3. Módszerek és költségek
A tanúsítványról szóló kormányrendelet az önkéntesség és a fokozatosság elvére épül. Kötelezés helyett ösztönözni próbálja az állampolgárokat: minél többen készíttessék el saját ingatlanukra a tanúsítványt. A tanúsítvány hiányát nem szankcionálja a jogszabály, de a piac várhatóan előnyben részesíteni azokat az ingatlanokat, amelyeket tanúsítással adnak el. Különösen azokat, amelyek kedvező értéket mutatnak. A tulajdonos érdeke, hogy elkészíttesse a tanúsítványt, hiszen az energiatakarékos épület növeli az ingatlan értékét. Felújítási pályázatoknál előírás lesz tanúsítványt is készíttetni. A megszerzett tanúsítvány 10 évig érvényes.
Új épületek esetében, ha az épület a terveknek megfelelően épült meg, vagy ha már rendelkezésre áll egy hasonló lakás tanúsítványa egyszerűbb módszerekkel történhet a tanúsítás. A felülvizsgálat költsége egyedi megállapodás tárgyát képezi, azonban óradíja legfeljebb nettó 5500 Ft lehet óránként.
A tanúsítvány költsége a tulajdonos(oka)t terheli, amelynek mértéke ingatlantípusonként, munkaóránként eltérő. Az újonnan épülő lakások esetén a költségek integrálódnak a tervezés folyamatába. Az ingatlan eladásakor pedig bevételcsökkentő tényező, vagyis költségként elszámolható.
4. A tanúsítást végzők köre
A tanúsítás speciális vizsgálatot igényel, kiadását felsőfokú végzettséggel rendelkező személyek végezhetik. A tanúsítókról névjegyzékében megtalálható a tanúsítással foglalkozó szakemberek listája. A lehető legteljesebb körű információszolgáltatás érdekében a települési önkormányzatok ügyfélszolgálatán is megtalálható lesz a tanúsítók névjegyzéke.
5. Középületek energetikai tanúsítása az interneten
Magyarország is csatlakozott ahhoz az európai kezdeményezéshez, amely a környezeti tudatosság növelése érdekében fokozatosan bővíti az építmények energiafelhasználásáról szóló adatokat. Az Energie-Cités kalkulátor programja a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium háttérintézetének portálján, a www.terport.hu oldalon is megtalálható, segítséget nyújtva ezzel az adott középület energetikai tanúsításának elkészítéséhe
tel: +36 30 555 4367
e-mail: kozoskepviselo.rr@gmail.com